WATAHA - KLUB PRZYJACIÓŁ WILKÓW I PSÓW PÓŁNOCY - ŁÓDŹ
Sorry, your browser doesn't support Java(tm).
STRONA GŁÓWNA    Z OSTATNIEJ CHWILI    ZAWODY: KALENDARZE I WYNIKI    KLUBOWICZE    STATUT I WŁADZE    JUNIORZY    DOŁĄCZ DO NAS    SPORT ZAPRZĘGOWY    CZAT    POKAZY    DOGOTERAPIA    WATAHA: LICZBY I OSIĄGNIĘCIA    FOTOGALERIA    OGŁOSZENIA    LITERATURA    WATAHA NA WESOŁO    WILKI    NASI SPONSORZY    400 ZAPRZEGOWYCH LINKÓW    KLUBY I ORGANIZACJE ZAPRZĘGOWE   PZSPZ   KONTAKT   

WYŚCIGI PSICH ZAPRZEGÓW PROPAC CUP - ŁÓDŹ-ARTURÓWEK 2006

(5kB)
WYŚCIGI PSICH ZAPRZĘGÓW PRO PAC CUP ŁÓDŹ 2006
(5kB)

Klub Przyjaciół Wilków i Psów Północy WATAHA oraz TRAIL - PSY ZAPRZĘGOWE
serdecznie zapraszają na:
Wyścigi Psich Zaprzęgów - PROPAC CUP ŁÓDŹ 8-9 KWIETNIA 2006r.
Zawody zaliczane do Pucharu Polski DRYLAND
Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów


INFORMACJE DLA WIDZÓW:

(23kB)

HARMONOGRAM ZAWODÓW:
PIĄTEK 07.04.2006
godz. 16-20 - Przyjmowanie i podpisywanie zgłoszeń, opłaty, weryfikacja dokumentów, licencji i badań lekarskich (HOTEL PRZĄŚNICZKA)
godz. 20 - Odprawa zawodników

SOBOTA 08.04.2006
godz. 7-9 - Obowiązkowa odprawa weterynaryjna, odprawa stake-out, kontrola psów i dokumentów psów, cd. - podpisywanie zgłoszeń, opłaty, weryfikacja dokumentów, licencji i badań lekarskich
godz. 8.30 - Odprawa zawodników na stake`out
godz. 10 - Start pierwszego zaprzęgu
godz. 18 - Odprawa zawodników, omówienie pierwszego dnia
godz. 18.30 - Wieczór Maszera i loteria - teren piknikowy przy Hotelu "Prząśniczka" (w razie niekorzystnej pogody - wewnątrz budynku)

NIEDZIELA 09.04.2006
godz. 8-9 - Wyrywkowa odprawa weterynaryjna
godz. 9 - Start pierwszego zaprzęgu
godz. 15 - Zakończenie imprezy i rozdanie nagród

W razie wysokiej temperatury niedzielna część zawodów może rozpocząć się wcześniej niż zaplanowano. Z tego powodu mogą również ulec zmianie długości tras.

PORUSZANIE SIĘ PO ZAWODACH I BEZPIECZEŃSTWO:
 • Podczas zawodów obowiązuje zakaz poruszania się po lesie psów niezgłoszonych do zawodów, dlatego PROSIMY o pozostawienie swoich PSÓW W DOMACH, nawet jeżeli są to psy zaprzegowe!!!!!! Uwierzcie nam, że ich obecność wcale nie musi być potrzeba psom zgłoszonym do zawodów....

 • Zgodnie z obowiązującym w Łodzi prawem na terenie miasta Łodzi, w tym także Lasu Łagiewnickiego OBOWIĄZUJE BEZWZGLĘDNY ZAKAZ spuszczania psów ze smyczy.

 • Ze względu na bezpieczeństwo zawodników-maszerów i ich psów w zaprzęgach prosimy nie wchodzić z żadnymi zwierzętami w okolice tras wyznaczonych w lesie, a zwierzęta trzymać z dala od tunelu mety i startu.

 • Prosimy liczyć się z tym, że organizatorzy odpowiadający za imprezę, nie będą odpowiadać za ewentualne szkody czy incydenty wyrządzone przez psy niezgłoszone do zawodów. Organizatorzy zawodów nie będą również ponosić odpowiedzialności finansowej, medycznej ani karnej za psy biegające luzem.

 • Wszystkie psy zgłoszone do zawodów są znakowane, obowiązkowo musza posiadać zaświadczenia o szczepianiach przeciw wściekliźnie i psim jednostkom chorobowym. Prosimy więc nie zdziwić się, jezeli osoby do tego uprawnione poproszę Panstwa o przedstawienie takie zaświadczenia dla psa, którego przyprowadzili Państwo ze sobą, lub poproszą o wyprowadzenie psa z terenu wyścigów.

 • Prosimy wziąć pod uwagę, że wiekszość z ras zaprzęgowych to psy o silnym instynktach łowieckich i wysokim poczuciu przynależności do swojego stada. Nie zawsze chętnie spotykają się z obcymi psami, a zwierzęta mniejsze od nich często mogą stanowić dla nich zdobycz.

 • Większość teamów rozbita jest na tzw. "stake`out", czyli miejscu, gdzie na specjalnych linkach lub łańcuchach upinane są psy całego zaprzęgu. Prosimy za każdym razem o pytanie kogoś z opiekunów ekipy, o mozliwość pogłaskania czy zbliżenia się do psów. Większość psów tych ras to psy łagodne, ale też często niechętnie znoszą tłumne towarzystwo obcych ludzi. Prosimy to uszanować.
 • Prosimy nie karmić psów bez zgody właściciela.

  PARĘ SŁÓW O SPORCIE ZAPRZĘGOWYM:
  Pierwszy wyścig psich zaprzegów zorganizowano na Alasce w 1907 roku. Jego dystans wynosił 408 mil. Do najbardziej znanych wyścigów zaliczyć należy "Iditarod", czyli tzw. "wyścig po życie" oraz "All Alaska Sweepstake" i "Yukon Quest". Również w Europie wyścigi psich zaprzęgów znalazły szerokie grono entuzjastów. Powstały wyścigi "La Pirena", "Alpirod", czy skandynawskie zawody "Finnmarkslopet". W tej dyscyplinie rozgrywane są już miedzy innymi Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy.

  Najsłynniejszy w historii wyścig psich zaprzęgów to "Wyścig po życie" legendarnego Balto. Wiąże się z nim prawdziwa historia. W 1925 roku wybuchła w Nome na Alasce epidemia dyfterytu. Ludzie potrzebowali surowicy, którą trzeba było dowieźć z odległego o 1100 km miasta Nenana. W drogę z surowicą wyruszyło 20 zaprzęgów, w sumie - 160 psów. Była zima, temperatura minus 50 stopni Celsjusza, lodowaty wiatr wiał z prędkością do 100 km/h, szalała burza śnieżna. Transport trwał pięć i pół dnia, a pierwszy do Nome dotarł maszer Gunnar Kasson. Legenda głosi, że było to możliwe dzięki mądrości, odwadze i bezwzględnemu oddaniu lider jego zaprzęgu - psa rasy husky o imieniu Balto. Dla upamiętnienia tego zdarzenia oraz odwagi i wytrzymałości psów, które pomogły uratować mieszkańców Nome, co roku rozgrywany jest wyścig Iditarod, którego trasa wiedzie niemal przez całą Alaskę (1600 km), a w nowojorskim Central Parku bohaterskiemu psu wzniesiono pomnik i zamieszczono napis: "Wytrzymałość, Wierność, Mądrość".

  Tradycje tego sportu w Polsce są jeszcze krótkie, chociaż możemy poszczycić się już znacznymi sukcesami. Pierwszy polski wyścig odbył się w Pomiechówku w 1991 roku. Od 1996 r. zawody organizowane są już przez kilkanaście ośrodków, a w całej Polsce działa kilkadziesiąt klubów (z czego 30 licecnjonowanych) zrzeszających setki fanów sportu zaprzęgowego, uwielbiających rekreację ze swoimi pupilami. Zainteresowanie tym wspaniałym sportem wciąż wzrasta, czego dowodem jest szereg imprez cyklicznie organizowanych w sezonie zimowym: Mistrzostwa Polski, imprezy Pucharu Polski, Finał Pucharu Europy, nawet - Mistrzostwa Świata, ale też po prostu zawody towarzyskie organizowane przez pasjonatów dla pasjonatów. Są to głównie wyścigi sprinterskie (od 5 do 20 km - w zależności do ilości psów w zaprzęgu), ale odbywają się także wieloetapowe wyścigi średnio i długodystansowe. W sumie w sezonie od września do kwietnia co roku odbywa się w Polsce około 30 imprez sportowych z udziałem psich zaprzęgów. Do tego dochodzą jeszcze dziesiątki świetnie organizowanych imprez przez Czechów, Niemców czy Słowaków.

  Obecnie w Polsce liczy się, że mamy około 250 licencjonowanych zawodników w różnych klasach, przy czym ponad połowa z nich startuje regularnie. Chociaż w Polsce sport ten jest obecny od niedawna, bo od jakichś 10-15 lat, nasi zawodnicy liczą się już na arenie międzynarodowej. Wśród Polaków są m.in. Mistrzowie i Wicemistrzowie świata oraz Europy, głównie na trasach sprinterskich.

  Ze względu na zróżnicowane psy, różnice regulaminowe i odległe cele, dotychczas w Polsce działały dwie odrębne federacje, należące do różnych federacji światowych. Stan ten jednak ulega niedawno zmianie, ze względu na wymogi Ministerstwa Sportu. Ponieważ sport zaprzęgowy został przez polskie władze oficjalnie uznany za dyscyplinę sportową, 24 kwietnia 2004 roku powstała nowa organizacja, zrzeszająca większość polskich klubów - Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów. Coraz częściej też mówi się o tym, że światowe organizacje zaprzęgowe dążą też do tego, aby Wyścigi Psich Zaprzęgów zostały uznane jako dyscyplina olimpijska.

  JAK WYGLĄDAJĄ ZAWODY:
  Nasze zawody będą częścią rywalizacji w ramach bezśnieżnego Pucharu Polski co oznacza, że zobaczymy zarówno początkujących jak wielu uznanych już zawodników z rozmaitych klas zaprzęgowych, którzy zdobywają laury w Europie i na świecie. Każde takie zawody poza tym, że wyłaniają zwycięzców, to jeszcze liczą się do ogólnej całosezonowej klasyfikacji. Zawody trwają w sumie trzy dni. Rozpoczynają się w piątek wieczorem - odprawą zawodników, zakwaterowaniem ich, losowaniem numerów. Omawiana jest trasa, zagrożenia, przedstawiana jest mapa "poruszania się po terenie zawodów".

  Właściwe wyścigi rozpoczynają się w sobotę rano. Po uroczystym otwarciu, przedstawiona zostaje lista zawodników, według której odbywają się starty. W zależności od specyfiki trasy - maszerzy i zaprzęgi startują albo od największych, albo od najmniejszych zaprzęgów, według poszczególnych klas.
  Sobotni wieczór - jest tradycyjnie nazywany tzw. Wieczorem Maszera - to z reguły impreza dla zawodników i gości. Odbywa się przy wielkim ognisku, lub w jakiejś sali jako kolacja z atrakcjami. Zawodnicy, którzy widują się od zawodów do zawodów mogą wymienić się spostrzeżeniami, uwagami, podyskutować w maszerskim gronie, nie jako rywale, ale jako współzawodnicy. Natomiast w niedzielę - odbywa się druga część zawodów, w której publiczność ma już swoich faworytów i pupili. Zawodnicy pokonują te samą trasę, tylko według kolejności wyników z dnia poprzedniego. Na końcowy wynik składają się rezultaty obu biegów. Po powrocie ostatniego zawodnika z trasy - jest czas np. na zawody dla dzieci. W niedzielne popołudnie zwycięzcom poszczególnych klas rozdane zostaną nagrody i dyplomy.

  W sporcie zaprzęgowym jest podział na kilka dyscyplin: zaprzęgi - w zależności od wielkości od dwóch sztuk (klasa D) poprzez klasy C (3-4 psy), B (5-6 psów), A (7-8 psów) do klasy Open - nieograniczonej ilości psów, canicross (biegacz + pies), bikejoring - (rowerzysta + pies) czy zimą - skijouring - (narciarz + pies). Załoga każdego zaprzęgu to co najmniej dwie osoby - maszer, czyli osoba powożąca zaprzęgiem oraz handler, czyli pomocnik, wspierający maszera podczas treningów i zawodów, pomagający przy opiece nad psami. Wyścigi zaprzęgów odbywają się w zależności od pogody - albo na saniach, albo na specjalnych trój- i czterokołowych wózkach.

  Będzie więc w Łodzi pierwsza prawdziwa okazja do zapoznania się z tą oficjalną już dyscypliną sportu (a właściwie kilkoma jej odmianami), jej licencjonowanymi zawodnikami, juniorami rozpoczynającymi zabawę w ten sport oraz setkami pięknych, uwielbiających biegać i spełniających się w zaprzęgach psów ras zaprzęgowych. Tych znanych jak: syberian husky, alaskan malamute, pies grenlandzki czy samojed, ale także tych mniej znanych, stworzonych specjalnie do wyścigów sprinterskich - jak greystery, eurodogi czy alaskan husky. Poznacie też wielu ludzi zarażonych od lat pasją biegania z psami zaprzęgowymi. Ludzi, których pociągają sporty ekstremalne, obcowanie z dziką przyrodą czy specyficzny, pełen entuzjazmu i poświęcenia z obu stron - kontakt ze swoim czworonożnym pupilem.

  MAPY DO POBRANIA:
  Mapa Lasu Łagiewnickiego, miejsca zawodów i bazy noclegowej
  Mapa tras
  Mapa województwa łódzkiego
  Mapa północnej części Łodzi i częścią Lasu Łagiewnickiego

  IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
  W ramach imprez towarzyszących na terenie zawodów wraz z władzami miasta będziemy propagować akcję: "Posprzataj! To nie kupa roboty!" a wraz z lecznicą weterynaryjną "Lancet" - ideę sterylizacji zwierząt domowych.

  Dla osób przyjeżdżających bez samochodów: z centrum miasta w okolice zawodów kursuje m.in. tramwaj nr 3 (z centrum miasta - ul. Kościuszki) oraz autobus MPK linii 56 spod Teatru Wielkiego (okolice dworca Łódź-Fabryczna oraz PKS). • PATRONAT HONOROWY IMPREZY:
  Prezydent Miasta Łodzi
  Jerzy Kropiwnicki

  *************************** SPONSORZY:
  SPONSOR GŁÓWNY - PRO PAC: (7kB)

  ORAZ DYSTRYBUTOR PRO PAC NA POLSKĘ - HURTOWNIA A.ZIARKO: (4kB)

  BANK PKO BP w Łodzi: (9kB)

  JASZPOL - AUTORYZOWANY DEALER RENAULT i SSANGYUNG: (6kB)

  RADIO ŁÓDŹ (nagłośnienie): (7kB)

  A TAKŻE:
  BLOCH CATERING STUDIO


  *************************** PATRONI MEDIALNI:
  RADIO ŁÓDŹ: (4kB)

  GAZETA WYBORCZA:

  TOYA - TELEWIZJA KABLOWA i OPERATOR INTERNETOWY: (5kB)

  ***************************

  FUNDATORZY NAGRÓD DLA JUNIORÓW:
  ARTOM - PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE (16kB)

  *************************** ZA POMOC DZIĘKUJEMY:
  Leśnictwu Miejskiemu w Łodzi
  - Za teren i wszelką pomoc
  (8kB) (4kB)

  Lecznicy Weterynaryjnej LANCET:
  (5kB)

  Panu Jarosławowi Śmiałkowi z firmy HARRY
  - za wypożyczenie Quada:

  (4kB)

  Łódzkiej Straży Miejskiej
  i Straży Miejskiej - Sekcji Konnej w Łagiewnikach:

  (6kB) (5kB)

  Darkowi Fodczukowi - za projekty (7kB)

  Izie Zawadzkiej - za "psie" medale
  (8kB)


  a także:
  Funkcyjnym i łącznościowcom
  Stacji medycznej
  Łódzkiej Policji
  Serwisowi filmowemu
  Serwisowi zdjęciowemu zawodów
  Serwisowi płatnych zdjęć
  Marzannie Zielińskiej i jej mamie - za klubowe szaliki ;))


  *************************** Podczas imprezy odbędzie się kolejna odsłona miejskiej akcji:
  Posprzątaj! To nie kupa roboty! (7kB)  (powrót do strony głównej)


  (20kB)